۶۰ درصد تولید پوشاک در اختیار یک نفر استعضو هیئت‌رئیسه با تشریح ‌”پشت‌پرده کمبود پوشک” گفت: ۶۰ درصد تولید پوشک در اختیار یک بیگانه قرار دارد.

به گزارش پریان، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در تشریح علل عصبانیت مردم از وضعیت کنونی گفت: متأسفانه برخی دست‌های پشت پرده برای عصبانیت مردم فعالیت می‌کنند، مسئولانی که با تصمیم‌گیری‌های اشتباه و غیرمنطقی خود سبب ایجاد مشکلات معیشتی می‌شوند یا کالاهای اساسی مردم را به دست آن‌ها نمی‌رسانند و در نتیجه سبب ناامیدی و عصبانیت مردم می‌شوند.

وی افزود: کتاب هنر تحریم‌های ریچارد نفیو به عنوان طراح تحریم‌های ایران در آمریکا نکات بسیار قابل‌توجهی دارد، وی در این کتاب تصریح کرده که آمریکا صرفاً ورود چند کالا به ایران را آزاد کرده و به تمام شرکای تجاری خود نیز توصیه کرده تا نسبت به صادرات ماشین‌های لوکس و لوازم‌آرایشی به ایران تسهیل ارائه دهد، چراکه این کار سبب می‌شود تا ارز از داخل کشور خارج‌شده و دیگر ارزی برای خرید کالاهای اساسی وجود نداشته باشد.

به گفته وی، جولان خودروهای لوکس در شهرهای کشور در وضعیت کنونی سبب می‌شود تا مردم نسبت به دولت و نظام به شدت بدبین شوند، چراکه دولت در حال حاضر در تأمین اقلام ضروری در مضیقه است اما ارز قابل‌توجهی برای واردات خودروهای لوکس پرداخت می‌کند و نتیجه منطقی آن نیز قرار گرفتن مردم در برابر دولت و عمیق‌تر شدن شکاف‌های طبقاتی است.

عضو هیات رئیس مجلس ادامه داد: ورود خودروهای لوکس و لوازم‌آرایشی در حالی به ایران آزاد بوده که آمریکا اجازه ورود دارو و برخی دیگر از لوازم مصرفی را به کشور نمی‌دهد که این طراحی وزارت خارجه آمریکاست اما متأسفانه برخی از مسئولان وزارت صنعت با صدور مجوز واردات خودرو عملاً در زمین و نقشه دشمن بازی می‌کنند، مسئولی که با علم به نقشه آمریکا این کار را انجام می‌دهد خائن است و اگر بدون علم این اقدام اشتباه را انجام می‌دهد مسئول بی‌بصیرت است. در ۵ ماه گذشته بانک مرکزی برای واردکردن اجناس اساسی ۱۵ میلیارد دلار ارز در اختیار واردکنندگان قرار داده اما این افراد تاکنون جنسی را به کشور وارد نکرده‌اند و عموماً این ارزهای دولتی را با قیمت‌های بالاتر در بازارهای سیاه فروخته‌اند یا در کشورهای دیگر جابه‌جا کرده‌اند.

وی در پاسخ پرسشی پیرامون سهم تصمیم‌گیری‌های اشتباه دولت در عصبانیت مردم ، گفت: حدود ۶۰ درصد تولید پوشک کشور دریکی از شهرهای استان زنجان در اختیار اتباع غیرایرانی هست که به راحتی می تواند هر اقدامی درخصوص عدم عرضه و قیمت گذاری انجام دهد.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه، هیچ مسئولی حق ندارد به مردم بگوید “همین که هست”، گفت: وزرا و مسئولان دولتی باید نسبت به مشکلات و مطالبه‌های مردم توجه داشته‌اند، دولت به مردم وعده وعیدهایی در دوران انتخابات داده و نمی‌تواند امروز از آن‌ها سرباز بزند، عملکرد بد و اشتباه مسئولان و به فکر جیب خود بودن سبب شده تا مردم از وضعیت کشور ناراضی بوده و متحمل مشکلات غیرقابل‌تحملی شوند.

 وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا مجلس به رسالت خود در شرایط کنونی کشور عمل کرده است؟ گفت: مجلسی که نتواند یک وزیر را اشتیضاح کند باید فاتحه این مجلس را باید خواند، این مجلس قدرت و توانایی استیضاح یک وزیر ناکارآمد را ندارد، وقتی نمایندگان مجلس با حمایت از دولت وارد مجلس شده‌اند قدرت موضع‌گیری و ایستادگی در برابر تصمیم‌های اشتباه دولت را ندارند، در مسئله استیضاح وزیر راه با یک اشاره فردی نسخه استیضاح پیچیده شده و مختومه می‌شود. نماینده‌ای که به نظر افراد شاخص احزاب سیاسی نظر و امضای خود را پس بگیرد نماینده مردم نیست.در مسئله سؤال از رئیس‌جمهور توصیه‌ها و فشارهای بسیار زیادی برای سهل گیری و چشم‌پوشی از مشکلات اساسی به نمایندگان مجلس روانه شد.

وی افزود: رئیس‌جمهور فعلی کشور بالاترین اختیار را دارد و شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا در غیاب مجلس قانون وضع و یا مسکوت می‌کند و مجلس نیز از رئیس جمهور به خاطر شرایط ویژه کشور حمایت می‌کند. مسئله شفاف‌سازی اموال و دارایی‌های مسئولان نظام یکی از مطالبه‌های مهم مردمی بوده که مقاومت برخی مسئولان در برابر آن توجیه‌پذیر نیست، قوه قضائیه در ماه‌های گذشته ورود قابل قبولی در برخورد با مفسدان اقتصادی داشته است.