چهارمین رئیس جمهور پیشین کره جنوبی هم محکوم شد / ۱۵ سال زندان برای لی میونگ باک به خاطر دریافت رشوه از سامسونگ


دادگاهی در کره جنوبی «لی میونگ باک» رئیس جمهوری پیشین این کشور را به اتهام رشوه خواری به ۱۵ سال زندان محکوم کرد؛ وی چهارمین رئیس جمهوری پیشین این کشور است که به اتهام فساد مالی به زندان محکوم می‌شود. لی متهم به دریافت ۱۰ میلیون دلار رشوه از شرکت سامسونگ و سازمان جاسوسی دولت خود شده، اما با رد این اتهام‌ها این پرونده را ناشی از انگیزه‌های سیاسی دانسته است.

رئیس جمهوری پیشین کره جنوبی در پرونده فسادی که پای بسیاری از مقام‌های ارشد این کشور را به دادگاه کشانده، به ۱۵ سال زندان به اتهام رشوه خواری محکوم شد.

به گزارش پریان به نقل از نیوزگزاری رویترز، دادگاهی در کره جنوبی «لی میونگ باک» رئیس جمهوری پیشین این کشور را به اتهام رشوه خواری به ۱۵ سال زندان محکوم کرد؛ وی چهارمین رئیس جمهوری پیشین این کشور است که به اتهام فساد مالی به زندان محکوم می‌شود.

«پارک گئون های» رئیس جمهوری پس از لی نیز که اتهام فساد مالی سبب خلع وی از قدرت در اوایل سال ۲۰۱۷ شد، به زندان محکوم شده است.

لی متهم به دریافت ۱۰ میلیون دلار رشوه از شرکت سامسونگ و سازمان جاسوسی دولت خود شده، اما با رد این اتهام‌ها این پرونده را ناشی از انگیزه‌های سیاسی دانسته است.

وی همچنین متهم به اختلاس میلیون‌ها دلار و اختفای مبالغ دریافتی است و از پرداخت‌های مالیاتی گریخته و از مقام خود برای امور خصوصی سوء استفاده کرده است.

او که مدتی شهردار پایتخت بود از سال ۲۰۰۸ تا اوایل سال ۲۰۱۳ میلادی قدرت را در اختیار داشت و از سال گذشته ماموران در حال بازرسی درباره اتهامات وی و خویشاوندان و شماری از مشاورانش بوده اند.

یک سال قبل نیز خانم پارک رییس جمهوری وقت کره جنوبی به دلیل فساد مالی و تبانی‌های سیاسی با یکی از دوستانش دستگیر شد و بر اساس اعلام دادگاه قانون اساسی از مقامش خلع و رسما دستگیر شد.