پس لرزه های جنگ تجاری چین و آمریکا بر روی قیمت دلار


در پی تصمیم دولت چین برای مقابله به مثل علیه آمریکا و اعمال تعرفه گمرکی برای واردات ۱۲۸ قلم کالای آمریکایی ارزش دلار در برابر ین ژاپن کاهش یافت و شاخص بورس‌های آسیایی نیز افت کردند.

به گزارش پریان، به نقل از ABCNEWS، پس از آنکه دولت آمریکا برای واردات فولاد و آلومینیوم تعرفه ۲۵ و ۱۰ درصدی اعمال کرد دولت چین نیز پس از چند روز اعلام کرد قصد دارد با اتخاذ سیاست مقابله به مثل برای واردات ۱۲۸ قلم کالا از آمریکا تعرفه گمرکی ۱۵ تا ۲۵ درصدی اعمال کند.

در پی این تصمیم ارزش دلار در معاملات امروز بازار جهانی ارز در برابر ین ژاپن کاهش یافت و بازارهای بورس چین، ژاپن، استرالیا و کره جنوبی نیز افت شاخص را تجربه کردند.

شاخص شانگهای کامپوزیت ۱.۱ درصد کاهش یافت و به ۳۱۲۹.۵ واحد رسید. شاخص نیکی۲۲۵ ژاپن نیز با ۰.۹ درصد کاهش به ۲۱ هزار و ۱۹۹.۹۸ واحد رسید. شاخص هانگ سنگ هنک‌کنگ نیز به ۲۹ هزار ۸۲۸.۴۶ واحد رسید.

سرمایه‌گذاران نگران هستند که تصمیم چین برای مقابله به مثل با آمریکا به تشدید اتخاذ تصمیم‌های مشابه بین دو طرف منجر شده و به تجارت جهانی ضربه بزند. اگرچه اعمال تعرفه توسط آمریکا و چین حجم کمی از مبادلات دو جانبه بین دو کشور را شامل می‌شود اما می‌تواند زمینه اوج گرفتن چنین سیاست‌هایی بین دو کشور باشد.

ارزش دلار در برابر ین ژاپن نیز به ۱۰۵٫۸۷ ین رسید، چرا که سرمایه گذاران به ین به عنوان یک ارز مطمئن در زمان بحران های اقتصادی نگاه می کنند.