عوارض نوشیدن نوشابه انرژی زا


براساس نتایج مقاله‌ای که به تازگی در نشریه JAMA منتشر شده، نوشیدن فقط یک نوشیدنی انرژی‌زا می‌تواند خطر حوادث قلبی‌عروقی را در میان افراد جوان افزایش دهد. محققان آمریکایی در این مطالعه دریافتند، بزرگسالان جوانی که یک نوشیدنی انرژی‌زای ۱۶ اونسی مصرف کرده‌اند، در عرض ۳۰ دقیقه، با افزایش فشار خون و هورمون استرس مواجه شده‌اند. این عوامل خود می‌توانند خطر حوادث قلبی‌عروقی را افزایش دهد.

به گزارش پریان  همچنان که مصرف این دسته از نوشیدنی‌ها میان افراد جوان جامعه محبوب‌تر می‌شود، نوشیدن آنها هم با چندین عارضه جانبی همراه شده است، از جمله اختلال در عملکرد قلب. از سوی دیگر، تعداد مراجعات به بخش اورژانس بیمارستان‌ها هم که در اثر مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا بوده، چندین برابر شده است. کافئینی که دراین نوشیدنی‌ها گنجانده شده، مضرترین ماده موجود در این نوشیدنی‌ها هستند، به طوریکه یک قوطی یا یک بطری از آنها، حاوی ۸۰ تا بیش از ۵۰۰ میلی‌گرم کافئین است. برای مقایسه، یک فنجان ۵۰۰ میلی‌گرمی قهوه به‌طور متوسط ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین دارد. این نوشیدنی‌ها از سوی دیگر، قند فراوانی را هم در خود جای داده‌اند و ممکن است حاوی تحریک‌کننده‌های دیگری هم باشند که منشأگیاهی داشته و عوارض جانبی قابل مقایسه با کافئین ایجاد کنند.

در این مطالعه، محققان دریافتند که پس از نوشیدن این نوع نوشابه‌ها، سطح هورمون نوراپی‌نفرین از ۱۵۰ پیکوگرم در میلی‌لیتر به ۲۵۰ پیکوگرم در میلی‌لیتر می‌رسد، در حالی که پس از نوشیدنی‌هایی که در نقش دارونما به افراد داده شد، مقدار نوراپی‌نفرین از ۱۴۰ به ۱۷۹ پیکوگرم در میلی‌لیتر رسید. به عبارت دیگر، پس از مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا، با افزایش ۷۱ درصدی سطح هورمون نوراپی‌نفرین و با نوشیدنی‌های دارونما با افزایش ۳۱ درصدی سطح این هورمون روبرو هستیم. این مطالعه پیشنهاد می‌کند که افراد باید در مورد نوشیدن این نوشابه‌ها بیشتر احتیاط به خرج داده تا دچار بیماری‌های قلبی نشوند. پزشکان هم باید به‌طور روتین از بیمارانشان در مورد مصرف این نوشیدنی‌ها سوال کنند، خصوصا اگر با علایم قلبی در بیماران جوان مواجه می‌شوند.

منبع: بهپو کلینیک