توافق هسته‌ای با ایران را باید نجات داد


نماینده روسیه در وین تاکید کرد، طرف آمریکایی باید بطور کامل به تعهدات خویش در قبال برجام عمل کند و هر نوع تلاش برای تغییر توافق هسته‌ای با ایران، غیرسازنده و منجر به فروپاشی کامل این توافقنامه مهم بین المللی خواهد شد.

به گزارش پریان، “میخائیل اولیانوف” نماینده دائم روسیه در سازمانهای بین المللی در وین، در مصاحبه اختصاصی با نیوزگزاری «نووستی» یادآور شد که هنوز زمان آن نرسیده که در مورد توافق هسته‌ای با ایران به نتیجه گیری منفی رسید و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را هنوز می‌توان و حتما باید نجات داد.

به گفته این دیپلمات بلندپایه روس، مقامات مسکو بر این عقیده هستند که در دومین نشست کمیته ویژه‌ای که در اواخر ماه آوریل-اوایل ماه مه (اردیبهشت ماه) از سوی کنفرانس تجدید پیمان عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای برگزار خواهد شد، کشورهای طرفدار برجام باید با صدای هرچه رساتر حمایت خویش از توافق هسته‌ای با ایران که دستاوردی بسیار مهم در زمینه عدم گسترش هسته‌ای در جهان است را اعلام کنند.

اولیانوف همچنین تاکید کرد که برای خودداری از اجرای تعهدات همه طرفین در قبال برجام، کوچکترین بهانه‌ای وجود ندارد. وی گفت: «در شرایطی که تهران به کلیه تعهدات خویش در چارچوب توافق هسته‌ای عمل کرده است، طرف آمریکایی نیز باید بطور کامل به تعهدات خویش در این راستا عمل کند.»

به عقیده وی، سیاست دولت آمریکا در قبال برجام می تواند تاثیر منفی بر دورنمای حل و فصل مشکلات هسته‌ای در شبه جزیره کره داشته باشد. این دیپلمات افزود: «در صورت شکست خوردن برجام در زمینه برنامه هسته‌ای ایران، عدم پایبندی واشنگتن به توافقات بین المللی، نقض آنها و غیرقابل اعتماد بودن طرف آمریکایی بطور کامل مشخص خواهد شد و همه متقاعد می شوند که دولت کنونی یا دولت آینده آمریکا ممکن است براحتی از هر نوع توافقی در زمینه مسائل مربوط به کره شمالی، صرف‌نظر کند.»  

نماینده روسیه در وین در عین حال تاکید کرد، هر نوع تلاش برای تجدیدنظر در توافق هسته‌ای با ایران، اقدامی غیرسازنده خواهد بود، برای اینکه این توافقنامه بسیار حساس و شکننده است و هر تلاشی برای تغییر یا اصلاح آن، می تواند به فروپاشی کامل این توافقنامه منجر شود.