تبشیر و انذار دو رسالت اصلی پیامبران الهی است


آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: کلام ما در خطبه نخست در تکمیل بحث شیطان‌شناسی از نگاه قرآن، شیطان‌شناسی از دیدگاه نهج‌البلاغه بود؛ حضرت علی(ع) در تعابیر خاصی که نسبت به مسئله شیطان‌شناسی دارند نکاتی را در نهج‌البلاغه بیان کرده‌اند که مکمل بیانات ذات پروردگار در شیطان‌شناسی از نگاه قرآن است.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی گفت: در خطبه ۸۳ نهج‌البلاغه که به تعبیری بزرگترین خطبه حضرت در نهج‌البلاغه است فرازی وجود دارد که در آن در تبیین شگردهای شیطان بحث شده است. در ابتدای این فراز آمده که خداوند متعال شما را از دشمنی تحذیر فرموده که شگرد اولیه‌اش نفوذ در سینه‌ها به صورت پنهان است.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: شیطان گمراه و پرت می‌کند که تعبیر صحیح این است که شیطان با نفوذ و نجوا، انسان را لب پرتگاه آورده و از آنجا نیز انسان را پرت می‌کند. برخورد خداوند متعال با بندگان را حضرت علی(ع) مقدمه‌ای برای تبیین شگردهای شیطان قرار می‌دهند و باید دید چه پیوندی میان این دو مقوله وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: ذات مقدس پروردگار، عذر را نمی‌پذیرد برحسب انذاری که ذات مقدس حق داشته، انبیاء الهی با دو رسالت بر بندگان مبعوث شدند، پیامبر نیز ریشه و محور تمام شئون رسالتشان این دو نکته است؛ در واقع پیامبر، بشیر و نذیر است؛ خداوند متعال از طریق انبیاء، تبشیر و انذار می‌کند.