بانک ایرانی بزودی در هند افتتاح می شود/ اعطای مجوز سرمایه گذاری بانک هندی با روپیه در ایران


کاردار سفارت هند گفت: یک بانک ایرانی بزودی در هند افتتاح و یک بانک هندی هم مجوز سرمایه‌گذاری با روپیه را در ایران از بانک مرکزی هند دریافت کرده است.

به گزار ش پریان ،دوش اوتام کاردار سفارت هند امروز در نشست نیوزی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور ایران به هند گفت: این سفر دو سال پس از سفر نخست وزیر هند به ایران اتفاق افتاد که این ارتباط تعهد دو جانبه  ایران و هند را برای ارتقای روابط تجاری نشان می‌دهد. 

کاردار سفارت هند افزود: رابطه بین دو کشور هند و ایران به عنوان دو کشور دوست و همسایه رابطه تاریخی و تمدنی است و این ارتباط باعث شده که هر دو کشور خواهان توسعه ارتباطات مدرن باشند.

اوتام با بیان اینکه هند اهمیت فوق‌العاده‌ زیادی برای ارتباط با ایران قائل است، بیان داشت: پتانسیل بسیار زیادی بین هر دوکشور در همه زمینه های اقتصادی وجود دارد. 

وی با بیان اینکه در سفر روحانی به هند ۹ تفاهمنامه و یادداشت همکاری بین دوکشور به امضا رسید، گفت: یکی از این تفاهمنامه‌ها در راستای برداشتن مالیات‌ بر درآمد و تعرفه‌ها است، بطوریکه این تفاهمنامه باعث می‌شود که هندی‌هایی که در ایران کار می‌کنند وایرانیانی که در هند کار می‌کنند به هر دو کشور مالیات و تعرفه نپردازند و این مبالغ یکی شوند. 

اوتام اظهار داشت: ۴ تفاهمنامه هم بین اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران و هند به امضا رسیده است. 

کاردار سفارت هند بیان داشت: ارتباطات، انرژی، تجارت و سرمایه‌گذاری، ارتباط مردم و مردم از جمله موضوعات تفاهمنامه‌های منعقد شده بین دو کشور است.

وی با اشاره به بندر چابهار بیان داشت: هند به دنبال توسعه بندر چابهار است و این بندر از منظر تجاری برای هر دو کشور ایران و هند بسیار اهمیت دارد زیرا این بندر باعث ارتباط بین افغانستان و آسیای میانه می‌شود و همچنین ارتباط با کریدور شمالی در منطقه را برقرار می‌کند. 

اوتام گفت: برای استفاده از تمام پتانسیل بندر چابهار، هند در حال توسعه خط آهن چابهار به زاهدان هم هست.

* افتتاح شعبه بانک پاسارگاد در هند بزودی

وی با اشاره به مسائل بانکی بین دو کشور گفت: تعدادی از بانک‌های ایرانی درخواست افتتاح شعبه در هند را داده‌اند که تقاضای بانک پاسارگاد به مرحله نهایی رسیده است.

اوتام افزود: یک بانک‌ هندی هم اجازه سرمایه‌گذاری با روپیه را توسط بانک مرکزی هند در ایران دریافت کرده است و از این پس شرکت‌های هندی می‌توانند با روپیه در ایران سرمایه‌گذاری کنند.