آیا مواد غذایی باعث افزایش قد کودکان می شود؟


متخصص تغذیه راهکار‌های افزایش قد کودکان و نوجوانان را با مصرف برخی مواد غذایی تشریح کرد.

به گزارش پریان  مرتضی صفوی در ارتباط با راهکارهای افزایش قد اظهار داشت: استفاده از مواد غذایی حاوی کلسیم و روی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است، چرا که مصرف این غذاهای حاوی کلسیم در رشد طولی استخوان‌هایی در بدن همچون استخوان ساق و ران تاثیر داشته و باید مدنظر قرار گیرد. 

وی افزود: لبنیات، کلم، کلم بروکلی، اسفناج، گل کلم و کرفس حاوی کلسیم بوده و انواع گوشت قرمز و مغزها همچون مغز پسته، گردو و بادام حاوی زینک است، از طرفی سبزیجات نیز حاوی آهن بوده و ویتامین C دارند که مصرف آنها توصیه می‌شود. 

این متخصص تغذیه ادامه داد:‌ افرادی که کمبود ویتامین دارند ،‌مکمل‌ها را برای آنها به صورت قرص کلسیم و شربت کلسیم بسته به سن آنها توصیه می‌کنیم،؛ همچنین کمبود زینک با قطره، شربت، کپسول و قرص زینک امکان‌پذیر است. 

صفوی با بیان اینکه مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین در افزایش قد تاثیر دارد، عنوان کرد:‌ تخم‌مرغ ماده پروتئینی بوده که ارزش بیولوژیکی آن ۱۰۰، لبنیات ۹۲، گوشت ۸۵ و حبوبات ۴۰ تا ۶۵ است. 

وی خاطرنشان کرد: ورزش‌های کششی در کنار تغذیه مناسب در افزایش قد بسیار موثر بوده و انجام ورزش‌هایی همچون والیبال، بسکتبال، شنا، دراز و نشست و پرش از ارتفاع در این زمینه توصیه می‌شود. 

این متخصص تغذیه گفت:‌ دخترها تا ۱۷٫۵ و پسرها تا ۲۱٫۵ سالگی قد می‌کشند و بهترین پیک قدی برای پسرها ۱۳ و برای دخترها ۱۱ سالگی است، بنابراین در این زمان باید به قد آنها بسیار توجه کرد.