آسوشیتدپرس:ترامپ درنشست کشورهای قاره آمریکا با رهبران ناراضی روبرومی شود


نیوزگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه در گزارشی نوشت: دونالد ترامپ که قرار است درنشست آتی کشورهای قاره آمریکا شرکت کند با رهبران این قاره که بسیاری از آنها از سیاست ها و سخنوری های وی نارضایتی دارند، مواجه شود.

به گزارش پریان، در این گزارش آسوشیتدپرس آمده است: مقامات آمریکااعلام کردند ترامپ قرار است در نشست ماه آینده میلادی کشورهای قاره آمریکا شرکت کند. از این اجلاس منطقه ای در کشور پرو به عنوان یک نشست برجسته برای ارزیابی جایگاه رهبری واشنگتن در آمریکای لاتین و حوزه کارائیب یاد می شود. 

روسای جمهور پیشین امریکا در هفت نشست قبلی کشورهای قاره آمریکا شرکت کرده اند اما با توجه به سخنوری های ضد مهاجرتی رئیس جمهوری آمریکا، پیشنهاد وی برای ایجاد دیوار در مرز این کشور با مکزیک و خشم کشورهای منطقه ای از موضع کاخ سفید در مورد تجارت منطقه ای بسیاری نسبت به حضور ترامپ در این دوره از اجلاس کشورهای قاره آمریکا شک و تردید دارند.

کریستوفر سباتینی یک استاد دانشگاه روابط بین الملل در دانشگاه کلمبیا گفت: نشستی بسیار دشوار و آزاردهنده ای برگزار خواهد شد.

این درحالی است که یک مقام ارشد پرو حضور ترامپ در این نشست را تایید کرد. سارا هاکابی سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرد که ترامپ پس از سفر به کلمبیا به پرو سفر می کند.

در ادامه این گزارش نیوزگزاری آسوشیتدپرس آمده است: در سالهای اخیر رهبران آمریکا با انتقادهای تندی از سوی رهبران چپ گرای امریکای لاتین در نشست های مختلف روبرو بوده اند و به نظر می رسد که نشست امسال کشورهای قاره آمریکا از این شرایط مستثنی نیست. از جمله مسائل حاشیه ای نشست امسال مناقشه بر سر جضور رئیس جمهوری ونزوئلا بوده است.

رهبران پرو بارها اعلام کرده اند همزمان با افزایش انتقادهای بین المللی از سابقه حقوق بشری ونزوئلا وعملکرد دولت مادورو، وی به این نشست دعوت نشده است. اما رئیس جمهوری ونزوئلا اخیرا اعلام کرد که وی مصمم به شرکت در این نشست است. وی در کنفرانسی گفته بود: از طریق هوایی دریایی یا هوایی به نشست کشورهای قاره آمریکا می روم تا حقایق را در مورد کشورم بگویم.

مرسدس آراوز رئیس وزرای کابینه پرو در واکنش به این صحبت های مادورو اعلام کرد که رئیس جمهوری ونزوئلااز طریق هوایی و زمینی نمی تواند به پرو سفر کند چون از وی استقبال نخواهد شد.

گفته می شود که موضوع اجلاس امسال حکومت دمکراتیک علیه فساد است، چالشی که در آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کارائیب فراگیر بوده است.